Suya Düşen Telefondan Veri Kurtarılabilir mi?

Cep telefonunuz denize, havuza, tuvalete, lavoboya, akvaryuma düşmesi veya su birikintisine maruz kalması durumlarını hepimiz günlük hayat içerisinde yaşamışızdır. Bu durumlarda öncelikle aklımıza ilk gelen telefonun çalışıp çalışmadığı kontrol etmek ve bu durumu nasıl telafi etmek süreçlerini doğuracaktır. Daha sonrasında belkide en önemlisi telefon içeriğinde mevcut bulunan verilerimizin değeridir. Özellikle ülkemizde yedekleme kültürünün pek fazla olmaması nedeniyle, bizim için önem arz eden verilerimiz sadece kullanmakta olduğumuz cep telefonlarının içerisindedir. 

 

Sıvı teması bulunan cep telefonlarımız veya tabletlerimizin tamiri elbette ki mümkün bulunmaktadır. Veri kurtarma işlemleri her ne kadar marka ve modellere göre değişiklik göstersede tamir edilerek veya hafıza entegresi üzerindeki cipler üzerinden veriler kurtarılabilir. Telefonlarınızın veya tabletlerinizin sıvı temasına maruz kalması sonucunda hemen tamire vermek yerine kurtarmak adına yapabileceğiniz pek çok durum bulunmaktadır. Doğru ve yerinde müdahaleler ile telefonunuzu çalıştırabilir veya verilerinizi kurtarabilirsiniz.

 

 

Telefonuzun suya düşmesi durumunda yapılması gerekenler;

  • Cihazınız çalışıyorsa hemen kapatmaya çalışın. 
  • Bataryayı anakarttan ayırmaya çalışın.
  • Dış yüzeyini havlu peçete ile kurutmayı deneyin.
  • Elektrikli süpürgeyle veya kuru bir havlu ile su damlacıklarını çekin.
  • Mümkün olduğu takdirde oksitlenmesine izin vermeyin.
  • Nemli ortamlarda tutmamaya özen gösterin.
  • Cihazınızı bu işlemler bittikten sonra hemen açmaya çalışmayın.
  • Telefonu kesinlikle şart etmeye çalışmayın. 
  • Kuru bir ortamda 1 gün kaldıktan sonra telefonunuzu çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

 

Bu işlemler neticesinde telefonunuz açılmadı ise, telefonunuz önemli veriler içeriyorsa ve kendi başınıza kurtaramıyorsanız, profesyonel bir veri kurtarma hizmetine başvurabilirsiniz. Bu hizmetler, özel ekipman ve deneyime sahip uzmanlar tarafından sağlanır. Verileri kurtarmak en büyük amacınız ise cihazınızı kesinlikle telefon teknik servislerine götürmeyiniz. Telefonun tamir edilmesi farklı, veri kurtarma işlemleri çok farklı süreçlerdir. Unutmayın ki suya düşen telefonlardaki veri kurtarma süreci karmaşık olabilir ve sonuçlar garanti edilemez. Bu nedenle, verilerinizin güvende olmasını sağlamak için düzenli yedeklemeler yapmak her zaman en iyi uygulamadır. Eğer verilerinizin yedeklemeleri varsa (bulut yedeklemeleri, otomatik yedeklemeler vb.), bu verileri başka bir cihaza veya bilgisayara geri yükleyebilirsiniz. Veri kaybını önlemek için düzenli olarak yedeklemeler yapmayı unutmayın. Bu, önemli verilerinizi kaybetme riskini azaltabilir.

 

Eğer profesyonel bir destek almak istiyorsanız mutlaka bizlere başvurun. Başvuru için tıklayınız.

Paylaş: