Sanallaştırma Çözümleri

Teknolojinin gelişmesiyle beraber sanallaştırma sistemleri ve yazılımlarıda büyük bir mesafe kaydetmektedir. Sanallaştırma teknolojileri ile fiziksel sunuculara ve uygulamalara olan ihtiyaç azalırken, sistemlerin yönetilmesi çok daha kolay olmakla beraber, maliyet olarak da ciddi avantajlar sağlamaktadır. Sanallaştırma teknolojileri ile fiziksel server sistemlerine birden fazla işletim sistemi yükleyerek çalışlabilmekte ve tüm işletim sistemleri merkezi olarak kolaylıkla yönetilebilmektedir. Fiziksel bir server sistemleri üzerinde, sunucu çalışırken yapılması mümkün olmayan birçok işlem sanal sunucuda gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan bazıları ise;

■ Ram büyütme veya küçültme

■ CPU düşürme veya yükseltme

■ Disk Ekleme / Çıkarma ve mevcut disk boyutunu değiştirme

■ Snapshot (Anlık kopya) oluşturma gibi bir çok özel yararlar sağlamaktadır.

Önceden yalnızca işletim sisteminin sanallaştırılması ile kullanılan bu sistem günümüzde çok daha farklı sistemlerde ve uygulamalarda kullanılması mümkün olup, bunlara;

■ Sunucu Sanallaştırma

■ Uygulama Sanallaştırma

■ Masaüstü Sanallaştırma

■ Network Sanallaştırma

■ Depolama Sanallaştırma örneklerini verebiliriz. 

Sanallaştırma teknolojilerinin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar ise;

► Sanallaştırma, planlı ve plansız kapalı kalma sürelerini azaltıp gelir kaybını en aza indirir.
► Sunucu birleştirme yatırım ve işletme giderlerini azaltmanıza yardımcı olur.
► Sunucu birleştirme yoluyla enerji verimliliğini artırıp daha az donanım gerektirerek yatırım ve işletme maliyetlerinizi düşürür.
► Basitleştirilmiş olağanüstü durum kurtarma çözümleri sunarak, altyapınız için iş sürekliliği sağlar.
► Veritabanları (Oracle Veri Tabanı, Microsoft SQL Server, SAP HANA, SAP Sybase) dahil kritik kurumsal uygulamaları, iş uygulamalarını (SAP Business Suite, Microsoft Exchange, SQL Server, SharePoint, SAP) sanallaştırarak hizmet seviyeleri ve performansı en üst seviyeye çıkarır. 

Sanallaştırma teknolojisine geçerken, uygun yazılımı bulmak; doğru sunucu, veri depolama ve network altyapısını seçmek gibi zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

BilgiKoru’nun tecrübelerinden yararlanarak VMware ESXI & Vcenter, Hyper-V (GUI, Core), KVM, Proxmox, P2V-V2V Conventer çözümlerimizle standartlara dayalı bir sanallaştırma stratejisi oluşturup, kısa sürede hayata geçirebilirsiniz.

Soru Sor

    01. Kendinden Bahset

    02. Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

    03. Bize Detayları Anlat