SSS

Bozulan hard diski size nasıl ulaştırabilirim?

Medyanızı Ankara’da bulunan merkez ofisimize teslim edebilir veya kargo yoluyla gönderebilirsiniz. Medyanızı sağlam bir şekilde ve darbelerden etkilenmeyecek şekilde paketlemenizi rica ederiz.

Silinmiş veya biçimlendirilmiş bir medyadan veri kurtarılabilir mi?

Tabi ki silinen ve biçimlendirilen medyanız üzerinden veri kurtarılabilir. Verilerinizi sağlıklı bir şekilde kurtarılması için yetkisiz müdahalelerden kaçınmanız gerekmektedir. İşinizi her zaman profesyonellere bırakın.

Ankara dışında ikamet ediyorum. Kargo ücretini kim karşılıyor?
Medyanızı Ankara’da bulunan ofisimize elden teslim edebilirsiniz. Ankara dışından tarafımıza iletilen medyalarınızın çift yönlü kargo ücreti sizlere aittir.
Hard diskin kafa okuyucuları arızalandı. Verilerin kurtarılması mümkün müdür?
Tabi ki mümkündür. Hard disk içeriğinde yer alan plaklar büyük bir hasar görmediği müddetçe ve yetkisiz müdahale yapılmadığı sürece verilerinizin tamamı kurtarılabilir.
Kişisel ve gizli verilerimin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?
BilgiKoru, müşteri ve veri gizliliği için gereken üst seviyede tedbirler alır. Müşterilerimize ait kurtarılan veriler güvenlikli ve internet bağlantısı bulunmayan sunucularımıza aktarılır. Veri kurtarma personellerimizde dahil hiçbir verinin içeriğine bakılmaz. Veri kontrolü dataların Header bilgisine göre gerçekleştirilir. Ayrıca talep edilmesi halinde Gizlilik Sözleşmesi imzalanarak verilerinizin gizliliği konusunda güvence alabilirsiniz.
Veri kurtarma işlemleri için fiyat politikanız nedir?
Veri kurtarmak amacıyla tarafımıza iletmiş olduğunuz medyanızın türü, arızası, yapısı, fiziksel durumu ve yapılacak işlemlere göre fiyatlar değişmektedir. BilgiKoru, fiyatlandırma politikasında her zaman makul fiyatları sizlere sunmaktadır. Hiçbir zaman verilerinizin büyüklüğüne ve önemine göre ücret politikamız bulunmamaktadır.
Veri Kurtarma analiz ücreti alıyor musunuz?
Tarafımıza iletmiş olduğunuz medyanızın türüne ve talep etmiş olduğunuz hizmet içeriğine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı medya türlerinde acil veya yerinde işlem talebi yoksa analiz ücreti almıyoruz. Web sitemizden medya türlerinin içeriklerine bakarak hangi medyadan analiz ücreti alınıp alınmadığını görebilirsiniz.
Ne tür cihazlardan veri kurtarma işlemleri yapıyorsunuz?
Hafıza birimi olan tüm cihazlardan veri kurtarma işlemleri yapılmaktadır. Bilgisayar, harddisk, ssd, cep telefonları, hafıza kartları, USB bellekler, güvenlik kamera cihazları, raid yapıları, server, nas, storage gibi tüm cihazlarınızdan veri kurtarma işlemlerini gerçekleştiriyoruz
SSD hard diskim bozuldu. Verilerin kurtarılması mümkün müdür?
Solid State Disk (Katı Hal Sürücüsü) ifadesinin kısaltmasıdır. Sata, Msata, M2, NVME, PCI Express gibi farklı türleri bulunan tüm SSD’lerde veri kurtarılması mümkündür.
SSD diskimden silinen verilerin kurtarılması mümkün müdür?
SSD harddisklerin çalışma prensimi normal disklerden çok farklıdır. Günümüzde kullanılan SSD harddisklerin büyük bir çoğunluğunda silinen veriler kurtarılamamaktadır.
Cep telefonundan silinen veriler kurtarılabilir mi?
Tabi ki silinen birçok mesaj, fotoğraf, video, SMS, dosya, internet geçmişi, programlar kurtarılabilir. Verilerinizi sağlıklı bir şekilde kurtarılması için yetkisiz müdahalelerden kaçınmanız gerekmektedir. İşinizi her zaman profesyonellere bırakın
Fabrika ayarlarına alınan cep telefonlarından veri kurtarılması mümkün müdür?
Yeni nesil cep telefonlarının (IOS ve Android) fabrika ayarlarına alınarak veya wipe işlemi gerçekleştirilerek sıfırlanması durumunda veri kurtarma işlemleri malesef gerçekleştirilememektedir.
Güvenlik kamera kayıt cihazlarından silinen video kayıtları kurtarılabilir mi?

Enter

DVR, NVR veya CCTV cihazlarına ait silinmiş eski kamera kayıtlarının kurtarılması mümkündür. Fakat güvenlik kamera cihazlarının çalışma prensipleri hafızanın dolması nedeniyle eski kayıtları siler ve silinen verilerin üzerine yeni kayıtlar oluşturur. Bu nedenle çok eski tarihlere ait video kayıtlarının kurtarılması mümkün değildir. 
Fidye virüsü nedeniyle tüm dosyalarım şifrelendi. Dosyalarım kurtarılabilir mi?
Ransomware, CryptoLocker, Bitlocker, Rar ile şifrelenmiş birçok verinin kurtarılması veya şifrelerin çözülmesi mümkündür. Fakat Analiz yapılmadan ve şifre algoritması çözülmeden kesin bir bilgi vermemiz mümkün değildir. Şifrelenmiş olan dosyalara ait birkaç örnek verilerinizi bilgi@bilgikoru.com e-mail adresimize göndermenizi rica ederiz.  
Server cihazlarımız arızalandı ve RAID yapısı bozuldu. Ne yapmam gerekir?
NAS, Storage ve Server sistemlerinin büyük bir çoğunluğu çoklu disk kullanmakta ve veri güvenliği nedeniyle RAID yapısı oluşturmaktadır. Cihazlarınızda bulunan harddisklerin arızalanması veya raid yapılarının bozulması çok sık rastladığımız durumların başında gelmektedir. Tabi ki doğru müdahele ve çözümlerle tüm veriler kurtarılabilir. Verilerinizi sağlıklı bir şekilde kurtarılması için yetkisiz müdahalelerden kaçınmanız gerekmektedir.   
Resmi ve adli makamlara (Savcılık - Mahkeme) hitaben uzman görüşü (Mütalaa) hazırlıyor musunuz?
BilgiKoru olarak uzman, sertifikalı ve bilirkişi listesinde yer alan personellerimiz bilimsel metotlara bağlı kalarak uzman görüşü hazırlamaktadır.
Uzman Mütalaası adli süreçleri hızlandırır mı?
Uzman Mütalaası hem soruşturma öncesinde ve sonrasında hem de kovuşturma öncesinde ve sonrasında süreçleri hızlandırdığı gibi, savunma veya iddialarınızı kuvvetle güçlendirmektedir. Kolluk kuvvetlerinin veya adli tıp birimlerinin hazırlamış oldukları raporlara göre çok daha fazla kapsamlıdır
Resmi bilirkişi raporunun yetersiz ve eksik olduğunu düşünüyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?
Soruşturma veya Kovuşturma evresinde hazırlanan bilirkişi raporuna yönelik eksiklik veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan danışmanlık almanız gerekmektedir. BilgiKoru olarak Türkiye’deki en iyi akademik ve bilirkişi kadrosuna sahibiz.
Uzman Görüşü (Mütalaa) delil midir?
Hem CMK hemde HMK kapsamında bilimsel metotlar kullanılarak hazırlanan tüm uzmanlık raporları kanunen delil hükmündedir.
HTS analizi ve eşleştirmelerini yapıyor musunuz?
HTS analizi konusunda maalesef ülkemizde yetersiz çok bilirkişi ve uzman bulunmaktadır. Hatta hazırlanan bir çok HTS analizlerinde yanlışlık bulunmaktadır. BilgiKoru olarak HTS analiz konusunda en iyi uzman kadrosuna sahibiz.
Telefonumun dinlendiğinden şüpheleniyorum. Ne yapmam gerekir?
Yasa dışı dinlemeler teknolojinin ve uygulama yazılımlarının gelişmesiyle artık çok basit bir şekilde yapılmaktadır. Telefon, bilgisayar veya tabletinizden, hatta akıllı saatinizden dinleniyor veya izleniyor olabilirsiniz. Eğer dinlenip dinlenmediğiniz konusunda şüphe duyuyorsanız uzmanlarımız bunun tespitini yapabilir ve kimin dinlediğini yapacakları incelemeler sonucunda bulabilir. BilgiKoru bu işlemler sonucunda gerekli hukuki sürecin başlatılmasında da size yardımcı olmaktadır.
Fotoğraf, video ve ses dosyaları üzerinde montaj ve değişiklik yapıldığı ispat edilebilir mi?
Tabi ki. Hem fotoğraf hem video hem de ses dosyaları üzerinde montaj, değişiklik ve manipülasyon yapma imkanları vardır. Ancak bu manipülasyonların tespiti çoğu zaman mümkündür. Yüksek teknoloji ürünü yazılımlar ile fotoğraflar pixel pixel, videolar kare kare, ses dosyaları ise mili saniyeler bazında incelenir, çeşitli metodolojiler ile analiz edilir. Bulunan anomaliler ile dosyalarda ne gibi tahribat yapıldığı ortaya konur.