FTK (Forensic Tool Kit) Kurulumu 7.6v

FTK (Forensic Tool Kit) kurulumu için öncelikle web sitesine eriğim sağlayarak product-download-page sekmesinden kurmak istediğimiz sürümün iso dosyasını indirmemiz gerekmektedir. İlgili versiyon seçimi ve indirme işlemleri tamamlandıktan sonra kurulum 4 aşamadan oluşumaktadır. Bunlar sırasıyla PostgreSQL (veri tabanı), Evidance Processor, Tool Kit ve CodeMeter kurulumudur. 

 

 

FTK (Forensic Tool Kit) kurulumu için FTK Install 64 bit sekmesini seçerek kurulum işlemlerine başlıyoruz. 

 

 

FTK (Forensic Tool Kit) kurulumu için Next sekmesine tıklayarak gerekli ilerlemeleri sağladıktan sonra Setup Type sekmesi üzerinden kurmak istediğimiz versiyonu seçtikten sonra (biz enterprise versiyonunu seçiyoruz)  Advanced sekmesini seçiyoruz. Daha sonra karşımıza kurmamız gereken 3 yükleme dosyasının bilgileri aşağıdaki gibi görüntülenecektir.

 

 

Install sekmesine tıklayarak ilk olarak CodeMeter, daha sonrasında ise Postgre SQL, Evidance Processor, Tool Kit programı kurulacaktır. Postgre SQL programı kurulumunu mutlaka hızlı bir harddisk üzerine gerçekleştirmemizde büyük bir fayda bulunmaktadır. FTK Tool Kit programı için bilgisayarımızda en az 2 SSD teknolojisine sahip bilgisayar kullanımı önerilmektedir. Çünkü inceleme ve process esnasında yazma ve okuma hızı ne kadar iyiyse bekleme ve analiz işlemlerimiz o kadar kısalacaktır. İşletim sisteminin yüklü olduğu sürücüye kurulması önerilmemektedir.

 

 

Postgre SQL programı kurulumu esnasında şifre ekranına Database’imize vereceğimiz şifreyi ve onaylama şifresini giriyoruz ve Next butonuna basıyoruz. Verilen şifre kesinlikle unutulmamalıdır. Çünkü programın yüklendikten sonra çalıştırdığımızda veritabanı yapılandırılmasında şifre bilgisini soracaktır.

 

 

Postgre SQL programı kurulumu tamamlandıktan sonra Processing Engine kurulumuna geçiyoruz. Processing Engine programı inceleme yapacağımız imaj veya medya üzerinde bizlerin belirlediği seçenekler üzerinden çözüm işlemleri gerçekleştirilmektedir. Aşağıda yer alan kurulum ekranında TEMP dosya yollarını SSD teknolojisine sahip disk üzerindeki sürücü içeriğine göstermeniz önerilmektedir. Böylelikle Process işlemleriniz daha kısa sürede tamamlanacaktır.

 

 

Processing Engine programı kurulumu tamamlandıktan sonra FTK Tool Kit kurulumuna geçiyoruz. FTK programında çok sayıda dil desteği mevcuttur. Dil seçimini gerçekleştirdikten sonra kurulum işlemlerine başlıyoruz. Programımızın Türkçe dil seçeneğide mevcuttur. Fakat Türkçe dil seçeneğindeki çevirmeler çok başarılı olmadığı için İngilizce kurulması önerilmektedir. İşletim sistemi olan sürücü içeriğine programımızı kurabilirsiniz.

 

 

FTK Tool Kit programını kurulum sürücüsünü seçtikten sonra kurulum işlemlerimiz tamamlanacak, kurulum sonrasında bilgisayarın yeniden başlatılması gerekecektir.

 

 

FTK Foresic Tool Kit programını tüm kurulumları tamamlandıktan sonra masaüstüne programın kısa yol ikonu oluşacak ve FTK programını kullanmaya başlanılacaktır. Programı çalıştırmadan önce FTK dougle USB kitimizi bilgisayarımıza takmalı, CodeMeter programı üzerinden göründüğünden emin olmalıyız. Daha sonrasında FTK tarafından geliştirilen yeni güncelleme paketi olan Forensic_Tools_7.6.0_SP5 isimli kurulum dosyasını kurmamız gerekmektedir.

 

 

FTK (Forensic Tool Kit) Programı ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan forensic (Adli Bilişim) yazılımları arasında yer almaktadır. Özellikle sunmuş olduğu imkanlar ve kullanım kolaylığı nedeniyle ülkemizde kolluk kuvvetleri, istihbarat birimleri ve bilirkişiler sıklıkla kullanmatadırlar. 

 

Yazar: Öğr. Göv. Dr. Baki NAKKAŞ (Adli Bilişim Uzmanı) 

Paylaş: