Adli Bilişim Uzmanlığı

Adli Bilişim Uzmanlığı eğitimlerimiz Örgün, Online, Sanal laboratuvar ve Offline olarak PGA Akademi iş birliğinde verilmektedir. Eğitimlerimizde imaj alma ve ilk müdahale aşamaları, hukuki ve teknik boyutlar, hard disk ve mobil inceleme, analiz, raporlama ve sunum süreçleri olacaktır. Ayrıca örnek case incelemeleri LAB ortamında gerçekleştirilecektir. Eğitimlerimizde kursiyerlerimiz adli bilişim süreçlerini ilk aşamasından son aşamasına kadar uygulamalı olarak gerçekleştireceklerdir. Ayrıca eğitimlerimiz Türkiye’de ilk ve tek olan Sanal Laboravutarlarımız üzerinden online (canlı) olarak, hiçbir donanım ve yazlım masrafı yapmadan bire bir uygulamalı olarak gerçekleştireceksiniz. Aldığınız Bu eğitim ile 2 Ay boyunca sınırsız kullanım ve pratik yapma imkanı sahip olarak büyük bir ayrıcalık yaşayacaksınız.   

 

Adli Bilişim Eğitimi Sertifika Programı Kapsamında Kazanımlar

 

Adli bilişim, kategorik adli bilimler içerisinde (digital forensics) yer almakta ve adaletin gerçekleşmesi amacına hizmet etmektedir. Bu hizmet, adli ve idari olaylara delil katkısı yaparak gerçekleşir. Ancak bugün teknik gelişmelere bağlı olarak hızla gelişimini sürdüren adli bilişim, yalnızca yargı organlarına yardımcı olmanın ötesine geçmiştir. Bugün bazı şirketler ve kişiler de veri kurtarma, imha etme ya da diğer başka amaçlarla adli bilişime ihtiyaç duymaya başlamışlardır. Hatta büyük şirketler, bünyelerinde bir adli bilişim uzmanı görevlendirme ya da bu konuda hizmet veren firmalarla sürekli çalışma yolunu seçmektedirler.

 

 
Peki nedir adli bilişimin bu önemi?

 

Neden birdenbire adli bilişime ihtiyaç doğmuştur? Bu soruların cevabı, teknolojik gelişmelerin hızlanması ve çeşitlenmesinde aranabilir. Teknoloji, sanayi devriminden bu yana dünyayı şekillendiren, değiştiren bir olgu olarak mevcuttur. Ancak son yıllarda bilgisayar sistemlerine bağlı olarak teknolojik gelişim süreci hız kazanmıştır. Hemen her gün insanlığın hizmetine yeni bir ürün sunulmakta, insanlar gitgide daha fazla teknolojik/dijital aygıtla iç içe yaşar hale gelmektedir. Teknolojinin kullanımı, getirdiği sayısız kolaylıklar yanında birtakım olumsuz durumlar da yaratmaktadır. Hayatın her alanında var olan suç olgusu, teknolojiyi de araç olarak kullanmaktadır. Bu gelişmelere bağlı olarak geleneksel ve klasik suçların yapısı da değişmekte, bilişim ortamlarında giderek daha fazla suç işlenmektedir. Suçun bulunduğu her yerde cezalandırma, bunun için yargılama ve yargılama için de deliller vardır. İşte bilişim suçlarında delillerin toplanması konusu, adli bilişimi ilgilendirmektedir.

 

Adli bilişim, yalnızca bilişim suçlarına has bir delil toplama metodu değildir. Bilişim suçlarından başka, klasik suçlara ilişkin olarak da ihtiyaç duyulan deliller, yine elektronik aygıtlar içerisinde de yer alabilir. Örneğin, bir bilişim suçu olmayan bir hırsızlık vakasında, soygun planı ve buna ilişkin haritalar bilgisayar ile hazırlanmış ve halen bilgisayarda mevcut olabilir. Bu bilgilere ulaşmada da yine adli bilişim devreye girecektir.

 

Eğitim İçerikleri

 

Dijital Delillere İlk Müdahale ve İmaj Alma Eğitimi

■ Adli bilişim nedir?

■ Adli bilişim süreçleri elde etme (acquisition)

■ Tanımlama (ıdentification)

■ Değerlendirme (evaluation)

■ Sunum (presentation)

■ Adli bilişim tanımları

■ Hukuki boyut

■ Operasyon süreci

■ İmaj (adli kopya) alma donanımları

■ İmaj (adli kopya) alma yazılımları

 

Temel Adli Bilişim Eğitimi (Hard Disk)

■ Bilişim sistemleri

■ Sayı sistemleri

■ Yazı karakterleri kodlama sistemleri

■ Harddisk yapısı

■ Windows dosya sistemleri

■ Fat ve ntfs dosya sistemi

■ Slack alanlar

■ Ntfs ve fat32 arasındaki farklar

■ HPA ve DCO yapısı

■ İmaj çeşitleri ve yapıları

■ Hash algoritmaları

 

Temel Adli Bilişim Eğitimi (Mobile)

■ Mobil cihazlarda operasyon süreci

■ Mobil cihazlarda inceleme süreci

■ Sim klonlama işlemi

■ Rapor oluşturma

■ Oluşturulan rapor ve delillerin teslimi

■ İmaj (adli kopya) alma donanımları

■ İmaj (adli kopya) alma yazılımları

■ Mobil inceleme ve analiz

 

Eğitimlerimizde

 

■ AccessData FTK 8v (Forensic Toolkit)

■ Magnet Axiom 8v

■ FTK Imager 4v

■ Ufed Cellebrite 7v

■ Cellebrite Physical Analyzer 7v

■ Arsenal İmage Mounter v3

■ Oxygen Mobile Forensic 16v

■ MD-Next Mobile Forensic 1.9 v

■ MD-Red Analyzer 10v

■ Faw Forensic 11v

■ DVR Examiner 3v programlarını tanımış olacağız.

 
Alacağınız Bu Eğitim ile;

Kendinizi bilgisayar dünyasında geliştirecek, İşletim sistemlerinin çalışma yapısını öğrenecek, hukuksal boyutta sayısal kanıtların analizini yapabilecek aşamada olacaksınız. Ayrıca bu eğitimler ile Bilirkişilik dünyasını tanıyacak, uluslararası standartlarda inceleme ve raporlama aşamasını öğreneceksiniz. Gerçekleştirdiğiniz her deneyim ve tecrübe sizi uzmanlık yolunda daha da ileriye götürecektir.

Eğitim Bilgileri

Kategori

Adli Bilimler Eğitimi

Ürün Kodu

ABU-2023

Etiketler

Adli bilişim , Adli Bilişim Uzmanlığı , Eğitim

Eğitim Süresi

60 Saat
Sipariş Formu