Adli Bilişim Mobil Cihaz Dünyasına Bakış

Mobil cihazlar dünya üzerinde hemen hemen bütün bölgelerde popülerlik kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Hızlı ve kablosuz internet kullanımının yaygınlaşması neticesinde insanlar yeni iletişim yöntemleri keşfetmeye, verilerini paylaşmaya başlamışlardır. Bu anlamda mobil cihazlar son derece geniş bir suç yelpazesinde kullanılmaktadır. Kaçakçılık faaliyetleri, terörist eylemler, endüstriyel ve teknolojik casusluk gibi konular bunlara örnektir.

 

Son dönemde mobil cihaz denildiği zaman artan teknoloji imkanları sayesinde daha sofistike ürünler ortaya çıkmakta ve kişisel bilgisayarların cep telefonu formuna çevrildiğini görmekteyiz. İnsanların günlük hayatlarında kendisine daha geniş alanlar açmakta olan mobil cihazlar fonksiyonelliğini gittikçe artırmaktadır.

 

Bu etkenler düşünüldüğünde suç ve suçlunun ortaya çıkarılması konularında mobil cihazların ne denli önemli olduğu, cihazın maddi değerinin çok daha fazla üzerinde bir değerde veriyi üzerinde barındırabileceği anlamına gelir ki adli bilişim uzmanları olarak bizim amacımız bahsedilen veriyi elde etmektir.

 

Kısa Bir Bilgi;

Dünya da bugün 6 milyardan fazla mobil cihaz kullanılmaktadır. 2022 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde mobil abone sayısı 140 milyonu geçmiştir.

Kişisel bilgilerin elde edilmesi alanında mobil cihaz aplikasyonları özellikle android cihazlarda kullanılmaktadır. {Şirketler her ne kadar bu verileri reklam kitlesini tespit etmek amaçlı topladıkların söyleseler de kişisel verilerimizi 3. farklı şahıslara, şirketlere ve istihbarat servislerine paylaşmaktadır.}

 

 

Günümüzde mobil cihaz piyasasının ürünlere göre paylaşım yüzdeleri aşağıda gösterilmiştir.

Google Android: % 67

Apple iOS: % 27

Blackberry RIM: % 0,72

Windows Phone: % 2,94

 

 

Tüm bunların yanı sıra yazılım üretici firmalarının (icloud, Google Drive, One Drive vb.) kendine has bir bulut depolama hizmeti de bulunmaktadır. Mobil cihaz inceleme alanında gittikçe daha çok önem arz etmekte olan bu hizmetler yakın bir gelecekte veri depolama anlamında en az fiziki depolama birimleri kadar önem kazanacaktır.

 

Adli bilişim incelemelerinde incelenen medyaların önemli bir kısmı “Akıllı telefon” olarak tabir edilen cihazlar olmakla birlikte eski tip legacy telefonlar olarak tabir edilen cihazlarda önemli bir yer tutmaktadır.

 

Suç örgütleri ve suçlular tarafından özellikle tercih edilen bu tarz cihazların takip edilmesinin zorluğu, üzerinde fazla veri depolama alanı barındırmaması ve düşük maliyetli olması nedeniyle tercih edilmektedir.

 

Ayrıca maliyet uygunluğu bakımından düşünüldüğünde markasız Çin menşeli cihazlarla da ülkemizde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Suçlular tarafından kullan-at tarzında kullanılan bu cihazlar mobil cihaz incelemecisi adli bilişim uzmanlarının ve kolluk kuvvetlerinin başını derde sokan cihazlardır. Ancak mobil cihaz adli bilişim firmaları tarafından geliştirilen Çin menşeli cihaz kitleri tarafından çözümlemesi gerçekleştirilen bu cihazlarda ürün çeşitliliğinin çok olması her ürüne uygun bir çözümün gerçekleştirilmesini zorlaştırmaktadır.

Paylaş: