SSD

Solid State Disk (MSata, M2Sata, NVME M2, PCI Express)

    Solid State Disk (Katı Hal Sürücüsü) ifadesinin kısaltmasıdır. Verileri okumak ve yazmak için yarı iletken elektronik bellek yongalarından oluşur. Dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü uzatabilen ve okuma performansını artırabilen SSD, fiziksel kısıtlama sorunundan şikâyetçi olan kullanıcılar tarafından sabit disklerin yerine tercih ediliyor.

    Sabit disklere nazaran daha yüksek okuma hızı sağlaması, erişim süresinin okuma/yazma ara yüzü kafasından bağımsız olması gibi sebeplerin yanı sıra; fiziksel şok, sarsıntı ya da sıcaklık artış/ azalışlarına karşı daha fazla esneklik sağlaması ve sabit diskleri temizleyecek güçteki manyetik alana karşı bağışıklığı olması nedeniyle çokça tercih edilmektedirler.

    Solid State Diskler yapıları gereği sabit disklerden farklıdır. Bu sebeple SSD kurtarma süreci ve işlemleri sabit disklere uygulanan çözümlerden farklıdır. Her marka ve modelde farklılık gösteren algoritmalar, NAND belleklerinin çokça yer alması gibi sebeplerden dolayı bu disklerden veri kurtarmak daha zordur ve uzmanlık ister.

    BilgiKoru, Solid State Diskler için marka ve model gözetmeksizin veri kurtarma hizmeti sağlamaktadır.