Ransomware & CryptoLocker

Fidye Virüsler

      Ransomware, bilgisayarlarda bulunan verileri şifreleyen, erişimi engelleyen, kullanılamaz hale getiren zararlı yazılımlara verilen genel isimdir. Türkçeye fidye virüsü olarak çevrilebilir. Bu virüs türleri genel olarak operatörlerden gelmiş gibi görünen e-postalar yoluyla kullanıcıya ulaşır ve eklentide verilen genellikle “.zip” uzantılı dosyanın açılması sonucu bilgisayara bulaşır, arka planda dosyaları şifrelemeye başlar. Bir başka senaryo ise internet üzerinde ziyaret edilen sitede gömülü olan virüsün ağda yakaladığı bir güvenlik açığını kullanıp bilgisayara bulaşması olayıdır. Fidye virüsüne karşı alınabilecek en iyi önlem, güçlü bir güvenlik duvarı ve gelen e-postalara daha karşı dikkatli olmaktır. Fakat bu tür bir virüs bilgisayara bulaştıktan sonra verilerin kurtarılması için çoğu zaman profesyonel yardım almaktan başka çare yoktur.

     CryptoLocker, fidye virüsleri içerisinde en yaygın olanı olarak gösterilebilir. CryptoLocker şifreleme algoritması olarak AES-256 kullanır. Bu algoritma ile şifrelenen dosyalar KEY yani anahtar dosya olmadan açılamazlar. Bu durum dünyanın hiçbir yerinde değişmez. ABD’de pek çok devlet kurumu, askeri kurum verilerini bu algoritma ile şifreler.

      Bilgisayara bulaşan virüs arka planda verileri şifreler. Verilerin kurtarılmasına karşı çokça önlem alarak ve giderek daha tehlikeli hale gelmeye başlayan CryptoLocker virüsü, profesyonel olarak destek alınmadığı taktirde çözülemiyor ve işletmelere büyük zararlar verebiliyor.

      BilgiKoru fidye virüsleri konusunda sunduğu profesyonel çözümler ile hem kişisel hem de işletmelere ait verileri koruma ve kurtarma konusunda hizmet vermektedir.