Telefon
WhatsApp
Yükleniyoru Kapat
Güvenli Veri İmha Hizmeti

Güvenli Veri İmha Hizmeti

Veri ve Data İmha


Şirketlerin ve kamu kurumlarının en önemli unsurlarından bir taneside bilgi güvenliğidir. Teknolojinin hızla gelişmesi ile veri güvenliğimiz paralel hareket etmektedir. Bilgi Güvenliği kapsamında en önemli olarak süreçlerden bir taneside güvenli veri imhasıdır. Eski kullandığımız veya arızalanan cihazlarımızda çok önemli verilerimiz, kişisel bilgilerimiz veya kimsenin görmesini istemediğimiz ticari sırlarımız olabilmektedir. Özellikle silinen verilerin kurtarılması da mümkün bulunmaktadır. Cihazınızın arızalanması nedeniyle verilere ulaşılamaması veya silinen verilerin kurtarılması günümüz teknolojisiyle mümkündür. İşletim sistemlerinin yapısı gereği verilerin silinme işlemi bulunmamakta, sadece silinen verilerin kullanıcı tarafından görülmesini engellemektedir. Depolama aygıtlarının biçilmendirilmesi veya fotmatlanması silinme işlemini sağlamamakta sadece yeni dosya yapısını oluşturmaktadır. Ayrıca işletim sistemleri ve kullanılan uygulamalar yüklediğimiz verilerin birden fazla kopyasını oluşturmaktadır. Verilerinizin orjinal dosyalarını kalıcı olarak imha etseniz bile işletim sistemi tarafından oluşturulan kopyaları görememektesiniz. Özellikle windows işletim sistemlerinde ve cep telefonlarında bu husus kaşımıza adli bilişim hizmetlerinde çok çıkmaktadır. 

 

Kişisel ve kurumsal bilgi güvenliğiniz için BilgiKoru olarak güvenli veri imha hizmeti sağlamaktayız. Güvenli veri imhası için en önemli unsur ise imhası gerçekleştirilen medyanın yeniden kullanılıp kullanılmayacağı sorusudur. Özel donanım ve yazılımlarımız üzerinden 3 ayrı yöntemle veri ve data imha işlemleri yapılmaktadır.

 

Veri İmha etme

 

Fiziksel İmha Yöntemi: Parçalama, öğütme, yakma ve kimsayal arıtma yöntemlerini kullanarak yapılmaktadır. Bu yöntem ile medyalarınız hiçbir şekilde çalışmayacak en güvenilir imha yöntemlerinden birisidir. Yapılan her imha işlemi video kaydına alınarak raporlanmaktadır.

Yazılımsal Veri İmha Yöntemi: Şirketler ve Kamu kurumları tarafından en çok tercih edilen imha yöntemidir. Bu yöntemle özel yazılımlar ve donanımlar üzerinden depolama cihazlarının ilk sektöründen son sektörüne kadar bir veya birden fazla anlamsız veriler yazılarak imha işlemleri sağlanır. Ayrıca depolama aygıtlarının PC 3000 ile kimlik bilgileri silinir veya değiştirilir. Bu işlem sonucunda hiçbir veri kurtarma metodu üzerinden veri kurtarılma işlemi yapılamaz. İşlem sonunda cihazlar tekrar kurtarılabilir. 

Manyetik alan ve PCB kart üzerinden veri imha yöntemi: Hard diskler içeriğindeki verileri imha etmek için elektromanyetik alan üreten cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir. Ayrıca yeni nesil SSD disk, Msata, M2, NVME ve PCI Express üzerinde yer alan PCB ve nand dananımlarına güçlü bir elektromanyetik akımlar verilerek yapıların bozulmasını sağlanmaktadır. Bu yöntem ile medyalarınız hiçbir şekilde çalışmayacak ve kullanılmaz bir duruma gelecektir. 

 

BilgiKoru olarak yukarıda yer alan 3 yöntem ile güvenli veri imha hizmeti sağlamakta ve veri imha garantisini vermekteyiz.