Yenimahalle / Ankara
0 (312) 354 77 33

Adli Bilişim Uzmanlığı Eğitimi

Adli Bilişim Uzmanlığı Eğitimi

Adli Bilişim Uzmanlığı Eğitimi
Tarih :
26.10.2020 - 31.10.2020
Kategori :
Adli bilişim
Bilgilendirme metinlerini okuyarak Veri Güvenliği Politikası kapsamında iletişim bilgilerime ticari ileti gönderilmesine ve kişisel verilerimin Aydınlatma Metni kapsamında işlenmesine onay veriyorum.

Adli Bilişim Uzmanlığı eğitimlerimiz 26.10.2020 - 31.10.2020 tarihleri arasında Ostim Teknopark bünyesinde yer alan eğitim salonunda örgün olarak verilecektir. Eğitimlerimizde imaj alma ve ilk müdahale aşamaları, hukuki ve teknik boyutlar, hard disk ve mobil inceleme, analiz, raporlama ve sunum süreçleri olacaktır.Ayrıca örnek Case incelemeleri LAB ortamında gerçekleştirilecektir. Eğitimlerimizde kursiyerlerimiz adli bilişim süreçlerini ilk aşamasından son aşamasına kadar uygulamalı olarak gerçekleştireceklerdir. Alacağınız uzmanlık eğitimi ile adli bilişim (digital forensic) alanında büyük bir tecrübe kazanılacak, olaylara ve bilirkişi dosyalarınıza profesyonel bakış açısıyla yaklaşacaksınız. "Ortam Sanal Olsada, İşlenen Suç Gerçektir."

Adli Bilişim Nedir?

Suçun aydınlatılabilmesi için bilimsel metotlar kullanılarak, dijital medyalar üzerinde delillerin bozulmadan ve zarar görmeden anlaşılabilir bir şekilde adalet önüne sunulmaya hazır hale getirilmesini sağlayan ve başlı başına bilimsel teknik prensiplerin uygulandığı bir delil inceleme sürecinin bütünüdür.

Adli Bilişim terimini ifade etmek gerekirse elektro optik ve elektromanyetik ortamlarda veya sanal platformlarda bulunan ses, görüntü, video, data, veri veya herhangi bir mesajı, paylaşım ile ilgili yapılan analizler ve bu yapılan analizlerin davalarda tanık ve sanıklarca savcılık ve mahkemeye sunulması işleminin tümüne verilen genel adıdır. Soruşturma veya kovuşturma evresinde delil niteliği taşıyan CD, USB bellek, Hafıza kartı, Hard disk, cep telefonları güvenlik kamera görüntüleri vb. birçok araç-gereç Adli Bilişim alanına girmektedir. Adli Bilişim incelemeleri her ne kadar uzun sürse de hayati öneme sahip bilgileri savcılık veya mahkeme makamına sunulması konusunda oldukça büyük önem arz etmektedir.

Günümüzün yaşam parçası haline gelen siber dünyaya bağımlılık, suç odaklı kişilerinde dikkatini çekmiş ve bilişim sistemleri suç aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Suçların araştırılmasında en önemli hususlardan birisi sayısal kanıtlardır.

Adli bilişim, kategorik adli bilimler içerisinde yer almakta ve adaletin gerçekleşmesi amacına hizmet etmektedir. Bu hizmet, yargılamaya delil katkısı yaparak gerçekleşir. Ancak bugün teknik gelişmelere bağlı olarak hızla gelişimini sürdüren adli bilişim, yalnızca yargı organlarına yardımcı olmanın ötesine geçmiştir. Bugün bazı şirketler ve kişiler de veri kurtarma, imha etme ya da diğer başka amaçlarla adli bilişime ihtiyaç duymaya başlamışlardır. Hatta büyük şirketler, bünyelerinde bir adli bilişim uzmanı görevlendirme ya da bu konuda hizmet veren firmalarla sürekli çalışma yolunu seçmektedirler.

Peki nedir adli bilişimin bu önemi? Neden birdenbire adli bilişime ihtiyaç doğmuştur? Bu soruların cevabı, teknolojik gelişmelerin hızlanması ve çeşitlenmesinde aranabilir. Teknoloji, sanayi devriminden bu yana dünyayı şekillendiren, değiştiren bir olgu olarak mevcuttur. Ancak son yıllarda bilgisayar sistemlerine bağlı olarak teknolojik gelişim süreci hız kazanmıştır. Hemen her gün insanlığın hizmetine yeni bir ürün sunulmakta, insanlar gitgide daha fazla teknolojik/dijital aygıtla iç içe yaşar hale gelmektedir. Teknolojinin kullanımı, getirdiği sayısız kolaylıklar yanında birtakım olumsuz durumlar da yaratmaktadır. Hayatın her alanında var olan suç olgusu, teknolojiyi de araç olarak kullanmaktadır. Bu gelişmelere bağlı olarak geleneksel ve klasik suçların yapısı da değişmekte, bilişim ortamlarında giderek daha fazla suç işlenmektedir. Suçun bulunduğu her yerde cezalandırma, bunun için yargılama ve yargılama için de deliller vardır. İşte bilişim suçlarında delillerin toplanması konusu, adli bilişimi ilgilendirmektedir.

Adli bilişim, yalnızca bilişim suçlarına has bir delil toplama metodu değildir. Bilişim suçlarından başka, klasik suçlara ilişkin olarak da ihtiyaç duyulan deliller, yine elektronik aygıtlar içerisinde de yer alabilir. Örneğin, bir bilişim suçu olmayan bir hırsızlık vakasında, soygun planı ve buna ilişkin haritalar bilgisayar ile hazırlanmış ve halen bilgisayarda mevcut olabilir. Bu bilgilere ulaşmada da yine adli bilişim devreye girecektir.

Eğitim Kodu: ABU 01
Eğitimin Dili: Türkçe
Eğitimin Amacı: Siber güvenlik ve adli bilişim alanında çalışan veya bu alanda çalışacak kişilere yönelik süreçleri, işlemleri, donanım ve yazılımların kullanımı
Eğitimin Hedef Kitlesi: Kolluk kuvvetleri (Polis – Jandarma), bilirkişiler, mühendisler ve adli bilişim alanında kendisini geliştirmek isteyen kişiler.
Eğitimin Süresi: 6 Gün – 54 Saat
Eğitimin Seviyesi: Başlangıç ve orta düzey
Eğitim Materyalleri: Kursiyerlerin uygulama ve analiz için kendisine ait Windows işletim sistemine sahip dizüstü bilgisayar, harici harddisk (En az 1 TB) ve USB bellek (En az 64 GB) getirmelidir. Eğitim sırasında kullanılacak materyaller imaj dosyaları ve programlar BilgiKoru Akademi veri tabanından yüklenecektir.
Sertifikasyon: Eğitimi başarı ile tamamlayan kursiyerlerimize firmamız tarafından sertifika verilmektedir.
Dijital Delillere İlk Müdahale ve İmaj Alma Eğitimi
 • Adli bilişim nedir?
 • Adli bilişim süreçleri elde etme (ACQUISITION)
 • Tanımlama (IDENTIFICATION)
 • Değerlendirme (EVALUATION)
 • Sunum (PRESENTATION)
 • Adli bilişim tanımları
 • Hukuki boyut
 • Operasyon süreci
 • İmaj (Adli kopya) alma donanımları
 • İmaj (Adli kopya) alma yazılımları
Temel Adli Bilişim Eğitimi (Hard Disk)
 • Bilişim sistemleri
 • Sayı sistemleri
 • Yazı karakterleri kodlama sistemleri
 • Harddisk yapısı
 • Windows dosya sistemleri
 • FAT ve NTFS dosya sistemi
 • Slack alanlar
 • NTFS ve FAT32 arasındaki farklar
 • HPA ve DCO yapısı
 • İmaj çeşitleri ve yapıları
 • HASH algoritmaları
Temel Adli Bilişim Eğitimi (Mobile)
 • Mobil cihazlarda operasyon süreci
 • Mobil cihazlarda inceleme süreci
 • SIM klonlama işlemi
 • Rapor oluşturma
 • Oluşturulan rapor ve delillerin teslimi
 • İmaj (Adli kopya) alma donanımları
 • İmaj (Adli kopya) alma yazılımları
 • Mobil inceleme ve analiz

NOT: Bu eğitimi aldığınızda 250 TL tutarında eğitim çeki kazanırsınız.

Gamze T****

Adli bilişim öğrenmek ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen herkes gönül rahatlığıyla katılım sağlayabilir. Eğitimlerle Baki Hoca ile iş hayatınız için deneyim kazanabilirsiniz.

14.09.2020

Teşekkürler.

Uğurcan K****

Çok önemli bir bilişim dalı olan "Adli Bilişim" eğitimini Baki Hoca eşliğinde Bilgi Koru'dan aldığım için çok memnunum. Gerek eğitim içeriği, gerek işin bize tanıtılması, gerek her yolun en ince detaylarına kadar tarafımıza aktarılması konusunda biz kursiyerlere çok güzel şeyler kattılar. İlgi ve alakalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

02.10.2020
Mahmut E****

Merhaba özellikle eğitim konusunda teşekkür ediyorum. Ben yaklaşık 6 yıldır Adli Bilirkişilik yapıyorum bu eğitim bilişim ve bilirkişilik konusunda sanki sıfırdan başlamış gibi hissettim. Bu sektörün duayenlerinden başta Baki NAKKAŞ hocama ve Bilgi Koru firmasına teşekkür ederim.

02.10.2020
G. Nalan A****

Konu hakkında hiçbir şey bilmeyen biri olarak katıldığım eğitimlerden, Sayın Baki Nakkaş'ın etkin anlatımı sayesinde, çok fazla bilgi ve bir meslek sahibi olarak gidiyorum. Ayrıca Salih Hocama ve Ebru Hocamaa da yardımları için çok teşekkürler.

02.10.2020
Mustafa Ş****

Adli bilişim eğitimi ve iş alanıyla ilgili mükemmel bir eğitim bu konuda iş yapmak isteyenler kesinlikle bu eğitime mutlaka katılsınlar .Baki hocam ve yardımcı eğitmenler Salih hoca ve Ebru hoca her konuda en ince ayrıntısına kadar yardımcı oluyorlar. Teşekkürler Bilgi koru

02.10.2020
G.C****

Adli Bilişim alanında çok detayı vaka ve saha deneyimine sahip Bilgikoru eğitmenleri tarafından verilen Adli Bilişim Eğitimi alanında fark yaratan çok kapsamlı bir eğitim. Adli Bilişim alanında çalışan ve çalışmak isteyen herkesin mutlaka katılmasını öneririm. Verilen eğitimin ülkemizdeki önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Bilgikoru ya bu önemli süreçte başarılar dilerim. Yolunuz açık olsun.

02.10.2020
Yücel Ö****

İşinde uzman ve tecrübeli eğitmenler tarafından verilen, derin muhteviyata sahip, bilişim suçlarına dair zihinde yeni ufuklar açan harika bir eğitim. Bu konuda önemli bir eksikliği gideren BilgiKoru’ya teşekkür ederim.

02.10.2020
Serkan S****

Baki Hocam, çok değerli bir eğitim verdi. Adli Bilişim konusunda kesinlikle alınmasını öneriyorum. Eğitim içeriği ve materyalleri fazlasıyla doyurucun seviyede. Şahsım adına çok memnun kaldım. Teşekkürler

12.03.2021
Haluk Çelebi

Eğitimi gerçekten konusunda uzman ve sayısız adli vaka deneyimine sahip bir eğitmenden almak çok keyifli faydalı oldu. Adli bilişime olan bakışım açım artık çok farklı. Ayrıca çok değerli ve başka yerde bulamayacağınız teknik bilgiler ediyorsunuz. Bu eğitimi konuya ilgisi olan ve profesyonel olarak yapmayı düşünen herkese öneriyorum.

12.03.2021
Yusuf

Adli bilişimin teorik kısmıyla beraber pratik uygulamalarının da aktif olarak görev yapan bir bilirkişi tarafından anlatıldığı güzel bir eğitimdi.

12.03.2021
Oğuz **

Baki Hocam'a Eğitim içerisinde verdiği değerli bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Adli Bilişim alanında merak ettiğim şeyler hakkında çok detaylı bilgilerini bizimle paylaşarak, bakış açımı değiştirmiştir. Adli Bilişim Eğitimi alınacaksa Baki Hocadan alınmalıdır. :)

12.03.2021
Can Yücesümbül

Baki Hocam ağzınıza sağlık teşekkür ederim. Eğitim gayet iyi ve yararlıydı. Adli bilişim tarafında kendini geliştirmek isteyen herkese önereceğim bir eğitimdi.

19.03.2021
Coşkun

Baki hocam işinizin hakkınızı verdiğinizi düşünüyorum. Adli Bilişim dalında gelişmiş programlar ile bu denli uygulamalı bir eğitim için çok teşekkür ederim. başarılarınızın devamını diliyorum.

19.03.2021
BA

Almış olduğumuz Adli Bilişim Eğitiminin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Özellikle konusunda uzman kişilerden bu eğitimi almak bizler için büyük şans oldu. Baki Nakkaş Hocama ve Bilgi Koruya teşekkür ediyorum.

19.03.2021
yasemin özdemirel

Adli bilişim alanında uzman ve deneyimli eğitmenlerce verilen adli bilişim eğitimi kapsamlı ve öğreticiydi. Mutlaka katılımın sağlanmasını öneririm. Eksikliklerin tamamlanması adına yol gösterici olan Bilgi Koruya teşekürler...

19.03.2021
Veri Güvenliği Politikamız Gereği, sorunuz verilerinizin anonimleştirilmesi sonrasında yayılanacaktır.

DİĞER EĞİTİMLERİMİZ

Adli Bilişim Uzmanlığı Eğitimi
Adli Bilişim Eğitimi
Detaylar
Eğitim Tarihleri:
28.09.2020 - 03.10.2020
Sızma Testi Uzmanlığı Eğitimi
Sızma Testi Uzmanlığı Eğitimi
Detaylar
Eğitim Tarihleri:
16.11.2020 - 23.11.2020
Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimi
Sistem ve Ağ Uzmanlığı Eğitimi
Detaylar
Eğitim Tarihleri:
07.12.2020 - 14.12.2020